• Kuyumculuk_01.jpg
  • Kuyumculuk_02.jpg
  • Kuyumculuk_03.jpg
  • Kuyumculuk_04.jpg

Kuyumculuğun Üretim Süreci

Önce yapılacak modelin bir kalıbı çıkartılır. Mumlanarak ağaç tabir edilen şekle dönüşen kalıp, alçılanarak yüksek ısıda eritilir. Eriyen mumun şeklini alan alçı, eritilmiş altınla doldurulur. Fırından çıkarılıp, alçıları temizlenen, tesfiye ile pürüzleri giderilen ve parlatılan yüzüğe son olarak kıymetli taşlar yerleştirilir.

Yörede en fazla imal edilen ürünlerden burma bileziğin üretim aşamaları da şöyledir:

Eritilerek tel haline getirilen altın, hadde makinesinde gerekli inceliğe getirilir. Matkap yardımıyla elle yapılan ilk büküm işleminin ardından ateşte tavlanır ve asitte rengine kavuşturulur. Tel, silindir makinesinde inceltilir, ölçülerek kesilir. Ucuca kaynatılan bileziğin şekli doğrultma makinesinde düzeltildikten sonra frezede desen verilir. Son olarak parlatılan burma bilezik vitrinlerdeki yerini almaya hazırdır.

Adıyaman burmasında ise bileziği oluşturan tellerden birine çizgilerden oluşan desen verilir. “Paftalı” olarak adlandırılan Adıyaman burması, görünüm bakımından kendine has özellikler taşır.
Kilis'te üretilen geleneksel takılar; telkari yönteminin kullanıldığı taç, ceylan ayağı zincir ve yöreye has akıtmalı bileziklerdir.

Günümüzde üretim sürecine makinelerin dahil olmasının da etkisiyle ağırlıklı olarak modern takılar üretilse de sektörde halen el emeğinin de yoğun olarak kullanıldığı takılar halen imal edilmektedir.

Kullanılan alet ve malzemeler:

Metalleri delme, kesme ve şekillendirmede kullanılan küçük el aletleri: Eğeler, penseler, çekiçler, keski ve makaslar, kıl testere, örs, mengeneler, malafalar, raspa ve çelik kalemler, kaynak kabı, kargaburun ve çift.
Büyük elektrikli aletler: Eritme ocakları, astar için silindir, tel için hadde, vakumlu döküm ocağı, tavlama ve mine fırını, lazer makinesi, zincir makinesi, freze, cila motoru, presler, kaynak takımı.
Malzemeler ve kimyasal maddeler: Zımpara, cila güderi, fırçalar, asitler (kezzap, tuzruhu, zac yağı), boraks, asitborik, karbonat, güherçile, siyanür, mihenk taşı.
Tartı ve ölçü aletleri: Terazi, mikrometre, kumpas, cetvel, yüzük ölçüleri
Ramat: Takı imalatında uygulanan kesme, delme, eğeleme, zımparalama işlemleri esnasında atölyenin tabanına dökülen altın tozlarının çeşitli işlemlerden geçirilerek yeniden kazanılmasıdır. Belirli aralıklarla atölye tabanının toplanarak ramatçılara gönderilmesinin ardından yabancı maddeler ayrıştırılır ve geriye kalan altın eritilerek yeniden üretimde kullanılır.

İpekyolu Kalkınma Ajansı 2010 yılı İktisadi Gelişme Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Gaziantep Ticaret Odası’na aittir.