• Kuyumculuk_01.jpg
  • Kuyumculuk_02.jpg
  • Kuyumculuk_03.jpg
  • Kuyumculuk_04.jpg

Kuyumculuğun Geçmişten Günümüze Kullanım Alanları

Gaziantep, Adıyaman ve Kilis'te halkın yoğun olarak kullandığı takılar; Yüzükler, Bilezikler, Küpeler, Gerdanlıklar ve Kemerler'dir.
Gaziantep'te üretim öne çıkan ürünler; çeşitli yüzük ve küpeler, bilezikler ve setlerdir.
Adıyaman'da yoğun olarak üretilen altın takılar; Adıyaman burma bileziği ve Güllü bileziktir.
Kilis'te en fazla imal edilen altın takılar; gelin tacı, ceylan ayağı zincir ve akıtmalı bileziktir.
Her 3 ilde de özellikle evlenme törenlerinin vazgeçilmez unsurlarından olan altın takılar kız isteme aşamasından itibaren her iki tarafın üzerinde anlaşarak satın aldığı “olmazsa olmaz” eşyalardandır. Özellikle damat tarafından satın alması istenilen ve geline ait olarak kabul edilen takılar, evlilik boyunca ekonomik sıkıntılara karşılık güvence mekanizması ya da ileride yapılacak yatırımın sermayesi olarak değerlendirilir.
Altın tüm toplumumuzda olduğu gibi Gaziantep, Adıyaman ve Kilis'te de maddi karşılığının dışında değerler yüklenen bir ürün olmuştur. Bölgede altının kullanıldığı birçok deyim ve atasözüne günlük hayattaki konuşmalarda sıkça yer verilmiştir:
“Allah tuttuğunu altın etsin”,
“Sanat, altın bileziktir.”,
“Söz gümüşse sükut altındır”,
“Altın kepeğe muhtaçtır.”,
“Çürük mürük koz verdik, altın kimi kız aldık.”,
“Adam adamın, sarraf altının kadrini bilir.”,
“Ağırlık altın kala, yelinceklik başa bela”.

İpekyolu Kalkınma Ajansı 2010 yılı İktisadi Gelişme Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Gaziantep Ticaret Odası’na aittir.