• Yorgancilik_01.jpg
  • Yorgancilik_02.jpg
  • Yorgancilik_03.jpg
  • Yorgancilik_04.jpg

Yorgancılığın Üretim Süreci

Yüzeyi parlak saten kumaş, astarı patiska olan Kilis yorganında, astarlık bezin kalitesi de en az yüzü kadar önemlidir. Yorgan yapımı, yüzünün ve astarının kesimi ile başlar. Önceleri hallaç yayı ile günümüzde ise makinede kabartılan pamuk ya da yünün yüz ile astarın arasına doldurulmasının ardından, yorganın yüzü sopa yardımıyla düzlenir. Yorganın dikimine kenar çerçeveden başlanır. Yüze işlenecek desenin eskizi, pergelin ucuna takılan tebeşirle şablon yardımıyla çizilir ve yorgan dikime hazır hale gelir. Satenle aynı renk sentetik iplikle desenin iğne yardımıyla işlenmesi uzun saatler sürecek yorucu bir süreçtir. Sayısız iğne darbesine maruz kalan Kilis yorganını bu kadar değerli kılan ustaların sabır ve ahenkle işledikleri desenlerdir.

Kilis Yorganı’nda motifler göbekte yoğunlaşabildiği gibi, yorganın tüm yüzüne de yayılabilir. Buket lalesi, kabak çiçeği, yelpaze, tavus kuşu, burma dalı, tren yolu, yapraklı pervane, muz yaprağı en fazla kullanılan motiflerdir. Mavi, eflatun, yavruağzı, pembe, bal sarısı, fıstık yeşili, lila, gül kurusu, şeker pembesi, krem, gümüş, bordo ve kırmızı en fazla kullanılan renklerdir.

Tek kişilik, çift kişilik, battal ve çocuk boyları olmak üzere 4 farklı ebatta işlenebilen Kilis yorganının üretiminde genelde pamuk kullanılmakla birlikte talebe göre yün de tercih edilebilir. Bir yorganda 4 kg. civarında pamuk ya da 3 kg. civarında yüne ek olarak 1 kg. pamuk kullanılır. Kilis yorganının dikimi yaklaşık 8 saatte tamamlanır. Eğer özel bir yorgan siparişi verilmişse, müşteri tarafından yapılan oyalar yorganın üzerine dikilebilir.

İpekyolu Kalkınma Ajansı 2010 yılı İktisadi Gelişme Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Gaziantep Ticaret Odası’na aittir.