• Halicilik_01.jpg
  • Halicilik_02.jpg
  • Halicilik_03.jpg
  • Halicilik_04.jpg

Halıcılığın Tarihçesi

Halı, renkli ilme ipliklerinin, bir desene bağlı kalınarak ve seçilen düğüm tekniğine göre çözgü ipliklerine düğümlenmesi ve atkı ipliği ile sıkıştırılması ile oluşturulan, yere serilerek kullanılan dokuma türüdür.
Düğümlü dokuma da denilen halıların ilk kez Türklerin yaşadığı bölgelerde ortaya çıkmış olması ve bu boyların batıya doğru göçleriyle birlikte de batıya getirildiği görüşü birçok halı araştırmacısının üzerinde birleştiği bir olgudur. Türk halılarının tarihi genel olarak, Anadolu Selçuklu devrinde, Konya Alaaddin camisi için yapılmış olan 8 adet Selçuklu halısının bulunması ile başlatılır. 13. yüzyıla tarihlendirilen ve Anadolu’da Türkmenlerle başlamış olan bu tarihçe, Türkmen boy ve oymaklarının düz ve düğümlü dokumalar konusunda dünyanın en zarif örneklerini verdiklerini kanıtlar.

Dünyadaki ilk halı dokumacılığı ürünlerini veren toplumumuzun yüzyıllardan bu yana Doğu Türkistan'dan Anadolu'ya büyük bir coğrafyada çeşitli renk ve desenlerle Anadolu insanının hayatında önemli yer tutan halı dokumacılığı, Adıyamanlı genç kızların gerek kendi ihtiyaçlarını karşılamak, gerek aile bütçesine katkı yapmak amacıyla dokudukları halılar günümüzde dünyanın birçok şehrindeki ev, otel, hatta sarayları süslemektedir.

İpekyolu Kalkınma Ajansı 2010 yılı İktisadi Gelişme Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Gaziantep Ticaret Odası’na aittir.