• Halicilik_01.jpg
  • Halicilik_02.jpg
  • Halicilik_03.jpg
  • Halicilik_04.jpg

Halıcılığın Geçmişten Günümüze Kullanım Alanları

Adıyaman merkez ve ilçelerinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Özel İdare Müdürlüğü, Köylere Hizmet Götürme Birliği kaynakları kullanılarak; Halk Eğitim Müdürlüklerinin usta öğreticileri nezaretinde halıcılık faaliyetleri sürdürülmektedir. Özel şirketlerle yapılan işbirliği sonucunda sipariş üzerine dokunan halılar yüzlerce genç kızın geçim kaynağını oluşturmaktadır.

Kaba halıların dokunduğu dağ köylerinde ise genç kızlar ve kadınlar özellikle tarla-bağ işlerinin yapılmadığı kış aylarında boş vakitlerini değerlendirmek amacıyla dokudukları halıları kendi ihtiyaçları doğrultusunda kullanmakta, ya da satışını yapmaktadır.
Doğal yünlerle dokunan Adıyaman halıları çok geniş kullanım alanına sahiptir. Üretiminin her aşamasında geleneksel yöntemlerin kullanıldığı halılar yurt içinden olduğu gibi, dünyanın neredeyse her bölgesinden talep görmektedir.

İpekyolu Kalkınma Ajansı 2010 yılı İktisadi Gelişme Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Gaziantep Ticaret Odası’na aittir.