• 01.jpg
  • 02.jpg
  • 03.jpg
  • 04.jpg

Kilis Nakışının Üretim Süreci

Kilis nakışının Kesme Delik işi, Mercimek işi ve Tül işi olmak üzere 3 çeşidi işlenmektedir. Kilis nakışı işlenmesinin ilk aşaması, desenin kurşun kalemle nakışın işleneceği kumaşa çizilmesidir. Daha sonra kumaşın korunması amacıya ısıyla tela yapıştırılır. Kumaşın kasnağa gerilmesinin ardından yorucu nakış işleme süreci başlar. Kas gücüyle çalıştırılan dikiş makinesinin iğnesi, nakış işleyenin yönlendirmesiyle kumaşa batıp çıkarak göz alıcı motifleri oluşturur. Kesme delik işi nakışta öncelikle dış kontürü işlenen motifin boş olan iç kesimi makasla kesilerek çıkarılır. Böylece kumaşa çizilen desen olanca güzelliğiyle ortaya çıkar. Desen çeşitliliği bakımından zengin sayılan Kilis nakışında her türlü bitkisel motifin yanı sıra geometrik desenler de yaygın olarak kullanılabilir. İşleyenin hayal gücü ile orantılı olarak çok fazla desenin uygulanabildiği nakışlar sipariş verenlerin isteğine göre işlenebilir.

Kilis nakışının işlenmesinin ardından kenar temizleme aşamasına geçilir. Kenar temizleme işlemi 2 şekilde yapılabilir. Piko işlemiyle köşeleri dönülebileceği gibi fisto yapolarak kenarları nakışla uyumlu olarak kesilebilir. Son olarak ütülenen Kilis nakışı, serildiği eve estetik katmak üzere yola çıkar.

İpekyolu Kalkınma Ajansı 2010 yılı İktisadi Gelişme Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Gaziantep Ticaret Odası’na aittir.