• Yemenicilik_01.jpg
  • Yemenicilik_02.jpg
  • Yemenicilik_03.jpg
  • Yemenicilik_04.jpg

Yemeniciliğin Geçmişten Günümüze Kullanım Alanları

Geçmişte Gaziantep, Adıyaman ve Kilis'te çocuk, kadın, ihtiyar tüm halk tarafından giyilen yemeni modern ayakkabı çeşitlerinin yaygınlaşmasının sonrasında ağırlıklı olarak meraklıları ve yöresel kostüm giyenler tarafından kullanılmaktadır.

Yemeni tamamen doğal malzemelerden yapılması nedeniyle nasır, ayak kokusu ve diğer hastalıklara neden olmaz. Teri dışarı atarak ayakların nefes almasını sağlar. Bu özelliğinden dolayı özelliikle doğal ayakkabı giymek isteyenler tarafından, ayrıca yöresel halk oyunu ekipleri tarafından giyilmektedir.

Özellikle genç kuşakların tanımadığı yemeninin tüm dünyanın ayakta alkışladığı, hasılat rekorları kıran filmlerde, büyük hayran kitlelerine sahip sinema sanatçılarının ayağında görmek ilginçtir. Yüzüklerin Efendisi, Troya gibi sinema filmlerinde kullanılmak üzere bol miktarda üretilerek yurt dışına gönderilen yemeniler, ürüne olan ilginin de artmasını sağlamıştır.

Yemeninin dikilmesinin ardından muşta ile tabanının çizilmesi işlemi “Hayim çalmak” şeklinde nitelendirilir. Bu işlem, dikiş ipliklerinin mumlanması ile birlikte çırakların ilk yaptıkları işlemlerdendir. Çırak olarak verildiği yemeni atölyesinde ilk olarak hayim çalmaya ve iplik mumlamaya başlayan çocuklar, daha sonra kenar dikişi yapmaya, yeterli ustalığa erişmesinin ardından yemeniyi tersten dikmeye başlarlar.

İpekyolu Kalkınma Ajansı 2010 yılı İktisadi Gelişme Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Gaziantep Ticaret Odası’na aittir.