• Gumusculuk_01.jpg
  • Gumusculuk_02.jpg
  • Gumusculuk_03.jpg
  • Gumusculuk_04.jpg

Gümüşçülüğün Tarihçesi

Gümüş tarih kaynaklarına göre ilk olarak M.Ö. 4000 yıllarında süs ve ev eşyası olarak kullanılmıştır. Nil Nehri havzasında M.Ö. 800 yıllarına ait gümüş paralar bulunmuştur. Gaziantep, Adıyaman ve Kilis yöresindeki antik şehirlerde bulunan kalıntılar içinde bol miktarda gümüş takıların bulunması, bölgede gümüş işçiliğinin asırlar öncesine dayandığının işaretidir.
İslamiyetin Anadolu’ya yayılmasıyla kullanımı artan Gümüş işçiliği altına göre daha yaygın kullanım alanı bulmuştur. Yüzük, küpe, kolye, kemer, hamaylı, Kur’an-ı Kerim muhafazası, takunya, tesbih püskülü, kılıç ve kama sapı ve kını yapımı Osmanlı dönemine kadar devam eder. Kadın takılarının yanı sıra İslam inancının etkisiyle erkeklerin kullandığı takı ve aksesuarlarda altına göre daha fazla kullanılan gümüş özellikle yüksek gelir grubuna mensup olanların birçok alanda tercih ettikleri maden olmuştur. Bu durum yörede gümüşün kullanımını artırmış, gümüş işlemeclerinin dışındaki meslek gruplarının da gümüşe kendi imal ettikleri ürünlerde yer vermelerini sağlamıştır. Oklava, zurna, takunya, sigara tabakası, baston ve günlük hayatta kullanılan daha birçok eşya gümüşün yer verildiği ürünler olmuştur.

İpekyolu Kalkınma Ajansı 2010 yılı İktisadi Gelişme Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Gaziantep Ticaret Odası’na aittir.