• Gumusculuk_01.jpg
  • Gumusculuk_02.jpg
  • Gumusculuk_03.jpg
  • Gumusculuk_04.jpg

Gümüşçülüğün Üretim Süreci

Üretilecek model oluşturulduktan sonra, bir kalıp hazırlanarak üretim süreci başlar. Kalıbın içerisine ısıtılmış mum doldurulur. Mumlanarak ağaç tabir edilen şekle dönüşen kalıp, alçılanarak yüksek ısıda eritilir. Eriyen mumun şeklini alan alçıya, 900 C derecede eritilerek sıvı hale getirilen gümüş dökülür.
Daha sonra su tutularak alçılar temizlenir. Kalan parçalar da tesfiye ve zımparada temizlenir. Ağaca benzeyen kalıbın üzerindeki gümüşler tek tek kesilerek ağaçtan ayrılır ve takının ince işçiliği yapılır. Kaynak yapıp parlattıktan sonra takı üretimi tamamlanır. Son kullanıcıya ulaşana dek 15 ayrı işlemden geçer gümüş eşyalar.
Günümüzde gümüş takı üretim sürecine makinelerin dahil olmasının da etkisiyle ağırlıklı olarak modern takılar üretilse de sektörde halen el emeğinin de yoğun olarak kullanıldığı ürünler de imal edilmektedir.

İpekyolu Kalkınma Ajansı 2010 yılı İktisadi Gelişme Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İpekyolu Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Gaziantep Ticaret Odası’na aittir.